Reproduktory a repráky

Co je to Reproduktor?

Reproduktor počítače je výstupní hardwarové zařízení, které se připojuje k počítači a vytváří zvuk. Signál použitý k produkci zvuku, který pochází z reproduktoru počítače, je vytvářen zvukovou kartou počítače.

Reproduktory se obvykle dodávají ve dvojicích, což jim umožňuje vytvářet stereofonní zvuk. To znamená, že levý a pravý reproduktor přenášejí zvuk na dvou zcela samostatných kanálech. Použitím dvou reproduktorů zní hudba mnohem přirozeněji, protože naše uši jsou zvyklé slyšet zvuky zleva i zprava současně. Prostorové systémy mohou zahrnovat čtyři až sedm reproduktorů (plus subwoofer), což vytváří ještě realističtější zážitek.

Reproduktor počítače je výstupní hardwarové zařízení, které se připojuje k počítači a vytváří zvuk. Signál použitý k produkci zvuku, který pochází z reproduktoru počítače, je vytvářen zvukovou kartou počítače.

Jak to funguje?

Reproduktory jsou tvořeny kuželem, železnou cívkou, magnetem a pouzdrem (pouzdro). Když reproduktor přijme elektrický vstup ze zařízení, vyšle proud skrz způsobení, že se bude pohybovat tam a zpět. Tento pohyb pak vibruje vnější kužel a vytváří zvukové vlny zachycené našimi ušima.

Vývoj reproduktoru počítače

Když vstoupily počítače masově na trh, měly v sobě zabudované reproduktory  (do tzv. šasi), které generovaly řadu různých tónů a zvukových signálů. První interní reproduktor počítače byl vynalezen společností IBM v roce 1981 a produkoval základní zvuk nízké kvality.

Jak technologie pokračovala, vestavěné reproduktory se přestěhovaly do  monitoru počítače a získaly schopnost produkovat hlasy, hudbu a další zvukové efekty. Reproduktory byly obvykle umístěny vlevo dole a vpravo dole na přední straně monitoru, ale někdy byly zabudovány do levé a pravé strany monitoru.

Když se počítačové hry, digitální hudba a další média staly populárnějšími, začali výrobci vyrábět externí reproduktory, které produkují zvuky vyšší kvality a vylepšené basy. První externí počítačový reproduktor byl vynalezen Abinawan Puracchidas v roce 1991 a stále jsou dominantním typem reproduktorů pro počítače.

Hodnocení reproduktoru

Reproduktory jsou hodnoceny podle frekvenční odezvy, celkového harmonického zkreslení a wattů.

Proč potřebujeme počítačové reproduktory?

Externí reproduktory jsou připojeny k počítači nebo jinému zařízení, aby zvuk zesílil (zesílil), přidal více basů pomocí subwooferu nebo vytvořil prostorový zvuk. Pokud máte notebook, chytrý telefon nebo jiné zařízení s vestavěnými reproduktory, nepotřebujete externí reproduktory, pokud nepotřebujete hlasitější zvuky, více basů nebo prostorový zvuk.

Podívejte se na naši nabídku reproduktorů ZDE>>

Napsat komentář